Будівництво будинку: з чого почати зведення приватного будинку в Україні? | Бауен Хаус

Будівництво будинку: з чого почати зведення приватного будинку в Україні?

В українських реаліях давно склалася система забудови приватного сектору міського та сільського житлового фонду. У минулі століття на селі будували будинки для близьких, родичів і сусідів спільними зусиллями – просто збиралися великою групою, громадою – і зводили житло.

В сучасних умовах залишилися тільки два способи забудови:

 • самостійна організація процесу із залученням професіоналів або умілих любителів;
 • замовний варіант, коли зведення доручають спеціалізованій організації або бригаді з досвідом і знаннями в будівельній сфері. 

В обох випадках слід дотримуватися технологію хоча б в основних проявах, інакше правильно побудувати будинок не вийде. Професіонали знають, з чого почати будувати будинок, а для самодіяльних забудовників потрібна інформація про головні технології та етапи.

Проєкт Акебія – 83 Візуалізація 1

Вибір ділянки

Питання актуальне в тому випадку, коли будинок існує тільки у вигляді ідеї, а землі під будівництво ще немає. Побудувати особистий будинок можна тільки на приватній землі, призначеної для садибного житла. На сільськогосподарських землях будувати нічого не можна. Оренда землі також не підходить для частого будинку, оскільки можуть виникати конфлікти інтересів, коли будинок вже побудований.

Землю потрібно купити на спеціально відведених під будівництво територіях. При виборі ділянки звертають увагу на істотні фактори:

 • віддаленість від населеного пункту;
 • наявність доріг;
 • чи є поблизу інженерні комунікації – лінії електропередачі, газопровід, водопровід, централізована каналізація, кабелі Інтернету та телефону;
 • дуже важливо знати глибину ґрунтових вод, промерзання землі взимку;
 • вибирають рівні ділянки, на яких будувати простіше і набагато дешевше.

Вибір проєкту

Кожен будинок будується за проєктом. Для приватного сектора прийнятно два варіанти планування процесу:

 • Самостійно придумати конструкцію і дизайн, і тримати все в голові. При великому досвіді та малому об’єкті такий проєкт життєздатний;
 • Замовити або купити готовий, типовий проєкт і по ньому будувати будинок.

Небезпека першого варіанту в тому, що можна упустити або забути важливі технологічні особливості і елементи.

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Початок будівництва на порожній ділянці

Захід бригади або компанії починають з геодезичних і гідрологічних вишукувань. Після з’ясування особливостей ґрунту, підземних вод і течій приступають до планування території. Вирівнюють місцевість, якщо потрібний майданчик в одному рівні. Очищають від зайвої рослинності, в тому числі і від дерев.

Ділянку потрібно підготувати для будівництва, складування матеріалів, в’їзду техніки та інших виробничих потреб. Складно зрозуміти, як почати будувати будинок, якщо не проведені основні підготовчі роботи.

Для важких будівель будують потужний фундамент з монолітного або збірного залізобетону. Для цього потрібен котлован або траншеї на глибину не менше, ніж рівень промерзання ґрунту в цьому кліматі.

Для легких конструкцій не потрібно будувати масивне бетонну основу. Каркасний СІП-будинок може стояти навіть на вкручених в ґрунт металевих палях.

Підготовка документації

Для приватного будинку досить мати проєкт без затвердження державними органами. Але треба мати акт володіння землею. Для підведення загальних комунікацій слід отримати дозволи та проєкти від енергокомпаній, газової служби, водоканалу. 

Місцеві органи стверджують містобудівні норми по висоті будівель, по розташуванню об’єктів щодо вулиці та сусідніх ділянок. 

Сумнівна практика отримання дозвільних документів під час або після завершення будівництва пов’язана з нервовими потрясіннями та зайвими витратами на введення в експлуатацію будівель.

Робота в Бауен Хаус: шукаємо архітектора і конструктора

Початкові етапи будівництва

Після вибору і придбання у власність ділянки подальша діяльність пов’язана з підготовкою будівництва. Якщо власник землі не знає, з чого почати будівництво будинку самостійно, то варто звернутися до професіоналів, інакше можна допустити серію непоправних помилок. 

За часом і зусиллям цей період може виявитися більш складним, тривалим і витратним. Але слід виконати всі заходи, щоб процес власне зведення не опинився в залежності від неузгодженості, непорозумінь і подолання порушень.

Етапи підготовчих дій:

 • затвердження проєкту замовником;
 • подача проєкту на затвердження місцевими органами, якщо необхідно узгодження з нормами містобудування;
 • підготовка ділянки – геодезичні та гідрологічні вивчення, планування території, Земляні роботи;
 • прокладка комунікацій. Часто у дворі влаштовують автономну систему очищення стічних вод, так званий септик. А також пробивають свердловину до водоносного шару;
 • будівництво постійної або тимчасової огорожі;
 • облаштування тимчасових місць відпочинку і харчування робітників – вагончик, майданчик, навіс, лавки й столи;
 • доставка будівельних матеріалів та інструменту.

А сам процес будівництва також проводиться поетапно і в суворій логічній послідовності:

 • фундамент;
 • коробка будівлі з дахом;
 • монтаж покрівельного покриття;
 • установка вікон і дверей;
 • оздоблювальні роботи та декорування.

Паралельно ведуться роботи на інших об’єктах ділянки:

 • гараж і господарські будівлі;
 • ландшафтний дизайн та озеленення;
 • альтанки і тераси;
 • водойми і фонтани;
 • мощення доріжок і майданчиків для автомобіля;
 • будівництво постійної огорожі і воріт.

Особливості будівництва на дачній ділянці

Дачні будинки зазвичай менше за розміром, ніж міські будівлі для однієї сім’ї і мають інше функціональне призначення. На дачах живуть постійно, якщо є опалення та інші блага цивілізації, наприклад, внутрішній водопровід, туалет, душ.

Але велика частина дачних будинків є сезонним житлом. Будують такі об’єкти за полегшеною схемою і проєктом.

Замовнику важливо знати, з чого починається будівництво будинку в дачному селищі. Велика частина заходів збігається з етапами будівництва капітальних будівель для постійного проживання. Але є особливості:

 • каркасні будинки з легких матеріалів, наприклад з СІП-панелей, не потребують важкому фундаменті;
 • будівництво невеликих дачних будиночків ведеться не роки, а місяці. А СІП-панельна будівля можна побудувати з зовнішнім оздобленням “під ключ” за 8-12 тижнів;
 • дача потрібна як місце відпочинку на природі, тому існуючу рослинність можна зберегти, якщо вона вписується в ландшафт і в уявлення про красу і користь;
 • для невеликого об’єкта з легких матеріалів не потрібна вільний майданчик для складування матеріалів;
 • на ділянці не формується гора будівельного сміття та відходів;
 • вартість дачного будинку набагато нижче в порівнянні з аналогічним об’єктом з важких матеріалів і для постійного проживання.

Вибір матеріалу

Вартість готового об’єкта безпосередньо залежить від обраного для будівництва матеріалу. Легкі будівлі з деревини, сендвіч-панелей будуються швидко, а витрати на оплату найнятої праці обмежені в часі. Фонд зарплати працівників за 2-3 місяці на зведенні СІП-панельного будинку пропорційний робочому часу. А важкі будинки будуються довше і часом навіть кілька років. Зрозуміло, що витрати на оплату персоналу в рази вище.

Матеріал є не тільки технологічною, але також економічною категорією. Саме тому в країнах з дорогою нерухомістю, наприклад, в Північній Америці і в Європі набули масового поширення легкі житлові будинки за канадською технологією з СІП-панелей з дерев’яним каркасом.

Якщо не знаєте, з чого почати будівництво будинку в Україні, почніть з вибору основних матеріалів. На правильному рішенні можна отримати реальну економічну вигоду. Каркасний будинок обійдеться дешевше в будівництві. А в експлуатації можна домогтися колосальної економії, аж до нульового споживання зовнішньої енергії.

Тільки СІП-панельний будинок можна зробити енергонезалежним (пасивний будинок) і максимально ефективним за технологією Zero Energy.

Вибір архітектурного вигляду

Підготовка до прийняття рішення про покупку ділянки може починатися з з’ясування іншого питання – з чого почати будувати будинок, якщо немає досвіду і знань в області житлового будівництва.

При першому підступі до теми можна зосередитися на декількох варіантах початку:

 • вибір готового проєкту;
 • розгляд кошторису;
 • обговорення з близькими людьми планування приміщень;
 • розгляд архітектурних розробок.

Вид будівлі і території важливий не тільки для внутрішнього споглядання, а й для створення враження на перехожих і гостей. В красивому будинку приємно знаходитися. Естетика навколишнього простору впливає на психіку і допомагає підтримувати позитивний настрій.

Без спеціальної підготовки складно орієнтуватися у світі архітектури. Тільки професіонали можуть обґрунтовано аналізувати і критикувати архітектурні об’єкти, і проєкти.

При самостійному будівництві не варто покладатися тільки на власний естетичний смак за принципом «подобається – не подобається». Важливо прислухатися до думки архітектора. А може бути і вибрати готовий проєкт з вивіреними формами і декором.

Підключення до центральних комунікацій

До початку зведення коробки будівлі слід прокласти труби і кабелі. Водопровід і каналізація опускають глибоко в землю, щоб вони виявилися нижче рівня промерзання ґрунту. Звичайна глибина залягання трубопроводів – до 2 метрів. Воду, каналізацію та електричні кабелі потрібно підводити до початку основних робіт, щоб не довелося пізніше пробивати фундамент і стіни. 

Газові труби прокладають за окремим проєктом від газових служб.

Індивідуальну свердловину для підйому води з водоносних шарів теж варто пробити до початку будівництва.

У приватному секторі рідко буває централізована каналізація, тому поширений метод індивідуального стоку в спеціальні підземні резервуари з пластику або бетону, які встановлюють на видаленні від водних свердловин питної води.

Висновки

Будівництво індивідуального будинку – це складний технологічний і організаційний процес. Забудовник вкладає власний капітал у нову нерухомість. І ці гроші йдуть з сімейного бюджету назавжди або на довгий час. 

До будівництва будинку більшість громадян ставляться відповідально, оскільки розуміють наскільки важливо отримати функціональний об’єкт, яким можна користуватися кілька десятиліть або вигідно продати.

Самодіяльна творчість у сфері будівництва не завжди доречно. Якщо забудовник не має особистого будівельного досвіду і знань, то не варто братися за проєкт у ролі робочого або керівника.

Раціональне рішення полягає в тому, що потрібно залучати професіоналів і правильно домовлятися. Письмовий документ про будівництво слід укладати й не покладатися на “чесне слово” будівельних бригад без офіційного статусу.

Звертайтеся за консультаціями та розрахунком вартості до професіоналів надійної будівельної компанії Bauen Haus – і не витрачайте свій час на міфи та недоведені чутки!

Останні статті

Опалення каркасного будинку із СІП панелей

Види систем опалення для СІП панельного будинку СІП панельний …

Будівництво швидкозведеного та теплого житла для переселенців

У наш не простий час рішенням для багатьох постраждалих від російської агресії можуть стати модульні будинки, модульні містечка, а також багатоповерхівки з СІП панелей. Швидкість та легкість виробництва, простота складання конструкції, висока швидкість будівництва, мінімальні вимоги до площі забудови, а головний критерій – енергоефективність…

Технологія ZERO ENERGY HOUSE

Технологія ZERO ENERGY HOUSE – це шведський стандарт енергоощадження для будівництва будинків за канадською каркасною технологією з нульовим споживанням енергії. Переваги таких будинків є очевидними…

Будинок з СІП панелей взимку – зимове будівництво канадських будинків

Чи є переваги будівництва СІП-будинків взимку? Чому зимове будівництво дешевше і що впливає на це здешевлення? Особливості фундаментів при постійних морозах, і чому взимку будівництво канадських будинків називають”чистим”? Відповіді на ці та інші питання в нашій новій статті…

Бажаєте дізнатися більше про будівництво СІП будинків?

Тоді заповніть форму і наш фахівець зв’яжеться з Вами й відповість на всі питання.

Замовте безкоштовну консультацію

Менеджер зв'яжеться з Вами протягом 7 хвилин і відповість на питання

У Вас є питання щодо будівництва будинків за канадською технологією? Задавайте їх в коментарях!

BAUEN HAUS - производственно-строительная компания.
ул. Васильковская, 28 03118 Киев,
logo Телефон: +38 (044) 334 31 84, DIRECTOR: +38 (044) 232 48 84, VIBER: +38 (050) 442 99 77, Электронная почта: info@bauenhaus.ua